Bejvávalo líp?
- Details
- Category: Fotoglosy
- Created on 03 March 2013
Stejně jako minulé generace, které jsme za to rádi kritizovali, jsme si i my zvykli říkat "bejvávalo líp". Fňukáme a nadáváme na korupci a nízkou morální úroveň představitelů naší země - stejně jako všichni naši blízcí i ti nejvzdálenější sousedé. Na druhou stranu oslavujeme hrdiny, kteří si troufnou říct svůj názor a nesouhlas nahlas. Opravdu se svět tolik mění?
Když se pročítám knihami o historii naší země a našich předků, opakovaně zjišťuji, že je jedno, jestli zapíchnu prst 200 nebo 500 let zpátky do minulosti, všude nacházím stejné rysy chování a morálky na nejvyšších zemských postech. Představitelé české aristokracie, před- i pobělohorské, vždycky rádi půjčovali peníze a poskytovali různé bohulibé služby svým králům a pro jistotu také králům cizím a dalším důležitým lidem v zemi. Protože se peníze většinou nevracely, vracely se služby a ochota panovníka přimhouřit semtam oko. Takový šlechtic - věřitel si pak mohl dovolit provádět různé lotroviny a pokud přitom doslova nekálel na hlavu císaři, většinou mu to prošlo.
Konkrétním příkladem je císař Rudolf II., jehož výdaje za obrovské sbírky umění i rozvoj vědy byly nekonečné. Hodně zjednodušeně by se dalo říct, že čeští aristokraté ho podporovali a postupně si ho zavázali a omotali kolem prstu takovým způsobem, že pro ně nakonec nebylo nijak těžké ho svrhnout a dosadit na trůn jeho bratra Matyáše, kterého si samozřejmě už několik let zavazovali stejným způsobem. Podobné situace najdeme kdekoliv v naší dlouhé historii.
V tomto ohledu nevidím žádný podstatný rozdíl, korupce jako korupce.
Naproti tomu se mezi aristokracií vždycky našli osvícenci a alespoň v posledních staletích cítila část české šlechty jistou národní hrdost i zodpovědnost za budoucnost rodné země, což se kromě budování a rozšiřování vlastních statků projevovalo podporou českého jazyka, umění, vědy i sociálních služeb.
Jeden z mých praprapříbuzných, František Josef Kinský, napsal v roce 1773 (německy) ve své knize Připomenutí důležité věci od jednoho Čecha: "hlavní věcí je morální vzdělání, nikoliv učenost a příjemné vzezření".
Jednoduché a nadčasové ...